بیرون زدگی دیسک کمر یا فتق دیسک زمانی رخ می دهد که فیبرهای خارجی دیسک بین مهره‌ای (حلقه) آسیب دیده و مواد نرم داخلی هسته پالپوزوس از فضای طبیعی خود خارج شود. اگر حلقه در نزدیکی کانال نخاعی پاره شود، ماده هسته پالپوزوس می تواند به داخل کانال نخاعی فشار وارد کند.

دلایل بیرون زدگی دیسک کمر

فتق دیسک کمر ممکن است در کودکان رخ دهد، اگرچه این اتفاق نادر است. معمولاً فتق هسته پالپوزوس واقعی در بزرگسالان جوان و میانسال شایع‌تر است. در افراد مسن تر، تغییرات دژنراتیو که با افزایش سن در ستون فقرات رخ می دهد، در واقع احتمال ابتلا به فتق دیسک واقعی را برای آنها کاهش می دهد.

دیسک ها ممکن است به دلیل فشار بیش از حد یکباره روی دیسک ناگهان پاره شوند. به عنوان مثال، افتادن از نردبان و فرود آمدن در حالت نشسته می تواند باعث ایجاد نیروی زیادی در سراسر ستون فقرات شود. اگر نیرو به اندازه کافی قوی باشد، یا یک مهره می تواند شکسته شود، یا یک دیسک می تواند پاره شود. خم شدن بر روی دیسک‌های بین هر مهره، نیروی زیادی را وارد می‌کند. اگر خم شوید و سعی کنید چیزی را که خیلی سنگین است بلند کنید، این نیرو می تواند باعث پارگی دیسک شود.

دیسک ها همچنین می توانند در اثر نیروی کمی پاره شوند – معمولاً به دلیل ضعیف شدن الیاف حلقوی دیسک در اثر صدمات مکرر که در طول زمان اضافه می شوند. با ضعیف شدن حلق، در برخی مواقع ممکن است چیزی را بلند کنید یا طوری خم شوید که فشار زیادی به دیسک وارد کنید. دیسک ضعیف شده زمانی که شما در حال انجام کاری هستید پاره می شود که پنج سال قبل مشکلی ایجاد نمی کرد. این روند پیری ستون فقرات است.

بیرون زدگی دیسک کمر از دو طریق باعث ایجاد مشکل می شود. اولاً، موادی که از هسته پالپوزوس به داخل کانال نخاعی پاره شده اند، می توانند به اعصاب کانال نخاعی فشار وارد کنند. همچنین شواهدی وجود دارد که مواد هسته پالپوسوس باعث تحریک شیمیایی ریشه های عصبی می شود. هم فشار روی ریشه عصبی و هم تحریک شیمیایی می تواند منجر به مشکلاتی در نحوه عملکرد ریشه عصبی شود. ترکیب این دو می‌تواند باعث درد، ضعف و یا بی‌حسی در ناحیه‌ای از بدن شود که معمولاً عصب به آن می‌رود.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

علائم فتق دیسک واقعی ممکن است اصلاً شامل کمردرد نباشد! علائم فتق دیسک ناشی از فشار و تحریک اعصاب است. با این حال، بسیاری از افراد کمردرد دارند، زیرا هنگام پارگی دیسک، مشکلات دیگری در پشت خود دارند. علائم فتق دیسک معمولاً عبارتند از:

  • دردی که به یک یا هر دو پا منتقل می شود
  • بی حسی یا گزگز در نواحی یک یا هر دو پا
  • ضعف عضلانی در برخی از عضلات یک یا هر دو پا
  • از دست دادن رفلکس در یک یا هر دو پا

محل بروز این علائم بستگی به این دارد که کدام عصب در ستون فقرات کمری تحت تأثیر قرار گرفته است. بنابراین، محل علائم به تعیین تشخیص شما کمک می کند. دانستن اینکه درد در کجا احساس می‌شود، به پزشک شما می‌دهد تا بهتر بداند کدام دیسک احتمالاً پاره شده است.

درمان بیرون زدگی دیسک کمر

فقط به این دلیل که دیسک فتق کرده است لزوماً به این معنی نیست که شما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید. در اکثر موارد، فتق دیسک احتمالاً نیازی به جراحی نخواهد داشت. درمان فتق دیسک بستگی به علائم دارد. همچنین بستگی به این دارد که آیا علائم به طور پیوسته بدتر می شوند – یا اینکه بهتر می شوند. اگر علائم به طور پیوسته بدتر می شوند، ممکن است پزشک شما جراحی را پیشنهاد دهد. اگر علائم بهتر شد، ممکن است توصیه کند که تماشا کنید و منتظر بمانید تا ببینید آیا علائم از بین می روند یا خیر. بسیاری از افرادی که در ابتدا به دلیل فتق دیسک دچار مشکل می شوند، متوجه می شوند که طی چند هفته یا چند ماه به طور کامل برطرف می شوند.

ممکن است برای اطمینان از عدم پیشرفت مشکل به هیچ درمانی به جز معاینه منظم نیاز نداشته باشید. اگر درد قابل تحمل است و هیچ پیشرفتی در ضعف یا بی حسی وجود ندارد، پزشک شما ممکن است فقط تماشا و انتظار را پیشنهاد کند.

اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است لازم باشد چند روز از کار خود مرخصی بگیرید و فعالیت خود را برای مدتی کاهش دهید. پس از چند روز، باید شروع به حرکت کنید. یک برنامه پیاده روی ملایم را شروع کنید و مسافتی را که هر روز پیاده روی می کنید افزایش دهید.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی نیز از موثرترین روشهای درمان غیرجراحی دیسک کمر هستند که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پویش در اهواز ارائه می شوند.

در صورتی که روشهای محافظه کارانه نتوانند به تخفیف علائم بیمار کمکی بکنند جراحی به عنوان آخرین گزینه انجام خواهد گرفت.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – بهترین مرکز فیزیوتراپی در اهواز – فیزیوتراپی خوب در اهواز – فیزیوتراپی برای کمردرد در اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست