درد شانه همراه با سفتی یا ضعف شانه می تواند انجام کارهای روزمره مانند دست بردن به چیزی در یک قفسه بلند، رانندگی با ماشین یا حتی شانه زدن موهایتان را دشوار کند.

تشخیص اینکه چه چیزی با درد شانه شما مشکل دارد، اولین قدم برای بهبود آن است.

در اینجا علائمی وجود دارد که اغلب به عنوان علائم هشدار دهنده آسیب شانه عمل می کنند:

  • درد ناگهانی و شدید در شانه که سبب ناتوانی شما در بالا بردن دست به بالای سر می شود.
  • کاهش دامنه حرکتی.
  • درد همراه با تورم، فشار یا کبودی
  • تشدید درد با حرکت دادن شانه
  • دردی که مانع از خواب رفتن شما می شود یا شما را از خواب بیدار می کند.
  • عدم تسکین درد پس از چند روز استراحت، یخ و داروهای ضد التهابی بدون نسخه.

شایع ترین دلایل درد شانه

پارگی روتاتور کاف
این آسیب دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. این پارگی – جزئی یا کامل – تاندون روتاتور کاف متصل به استخوان بازوی شما است.

تاندون شما ممکن است در اثر یک اتفاق پاره شود، مانند افتادن روی یک بازوی کشیده. همچنین ممکن است در طول زمان به دلیل یک حرکت مکرر بدتر شود. (به عنوان مثال، لوله کشی که مرتباً بازوهای خود را از بالای سر بالا می برد، ممکن است دچار پارگی روتاتور کاف شود.)

اگر در شب دچار درد شانه می‌شوید که خوابیدن را دشوار می‌کند یا شما را بیدار می‌کند، ممکن است در یک یا چند تاندون روتاتور کاف خود دچار پارگی شده باشید.

همچنین اگر هنگام بلند کردن بازو از بالای سر خود احساس درد کنید، یا هنگام تلاش برای بلند کردن چیزی بالاتر از سطح شانه، ضعف در شانه خود نیز ممکن است دچار این نوع آسیب شوید.

درمان اولیه معمولاً شامل استراحت نسبی، استفاده از یخ و گاهی اوقات استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (OTC) است. فیزیوتراپی شانه نیز برای کمک به بازیابی دامنه حرکات شانه از اهمیت زیادی برخوردار است.

تاندونیت روتاتور کاف
تاندونیت روتاتور کاف زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون‌های مفصل شما ملتهب و تحریک می‌شوند. درد معمولا در قسمت جلویی و کناری شانه شما دیده می شود. همچنین ممکن است کمی سفتی احساس کنید.

این وضعیت می‌تواند با فعالیت‌هایی که شامل استفاده از بازوهای شما در بالای سر هستند، مانند تنیس، یوگا یا رنگ‌آمیزی اتاق رخ دهد. “اغلب درد در هنگام استراحت بدتر می شود و با فعالیت بهبود می یابد.”

درمان معمولاً شامل استراحت، استفاده از یخ و مصرف NSAIDs در کنار فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی است. اکثر افراد در عرض چند هفته از تاندونیت بهبود می یابند.

بورسیت روتاتور کاف
کیسه های مایع کوچکی به نام بورسا نقش مهمی در شانه شما دارند. آنها به عنوان بالشتک برای کاهش مالش و اصطکاک هنگام حرکت عضلات، تاندون ها و استخوان ها عمل می کنند.

استفاده بیش از حد از شانه یا نگه داشتن مفصل در وضعیت نامناسب می تواند بورس را تشدید کند و منجر به تورم و التهابی شود که بورسیت را مشخص می کند.

آسیب اغلب همراه با تاندونیت، با رویکرد درد و درمان مشابه رخ می دهد.

شانه ی یخ زده
شرایط دردناکی که شانه شما سفت می شود و نمی تواند حرکت کند وجود دارد.

این وضعیت زمانی رخ می دهد که بافت همبند در مفصل گوی و کاسه شانه شما ضخیم و سفت شود.هرچه بازوی خود را کمتر حرکت دهید، مشکل بیشتر می شود.

در حالی که برخی از افراد به دنبال آسیب دیدگی دچار کپسولیت چسبنده می شوند، بسیاری از کسانی که شانه یخ زده تشخیص داده می شود نمی توانند آسیبی را به خاطر بیاورند. همچنین در افراد مبتلا به دیابت، بیماری پارکینسون و چند بیماری دیگر به دلایلی که کاملاً واضح نیستند، بیشتر دیده می شود.

درمان شانه یخ زده ممکن است چندین ماه طول بکشد، حتی با درمان تهاجمی. ورزش‌ها و کشش‌هایی که دامنه حرکتی شانه را هدف قرار می‌دهند نیز می‌توانند برای تخفیف علائم مفید باشند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – درمان درد شانه – دلایل درد شانه – فیزیوتراپی در اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست