زانودرد پس از کمردرد شایع ترین شکایت اسکلتی عضلانی است. با جامعه فعال امروزی، تعداد مشکلات زانو در حال افزایش است. زانو درد دارای طیف گسترده ای از علل خاص و درمان است.

عملکرد اصلی مفصل زانو خم شدن، صاف کردن و تحمل وزن بدن به همراه مچ پا و باسن است. با این حال، زانو، بیش از یک مفصل ساده لولایی، می‌پیچد و می‌چرخد. برای انجام تمام این اعمال و حمایت از کل بدن در حین انجام این کار، زانو به تعدادی ساختار از جمله استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف تکیه می کند.

زانودرد بحدی شایع است که بیش از سه چهارم افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند ، این مشکل می تواند سبب بروز محدودیتهای حرکتی برای فرد شده و منجر به بروز اختلال در فعالیت های روزمره فرد شود.

درمان زانودرد

التهاب پاسخ فیزیولوژیک بدن به یک آسیب است. در درمان بسیاری از انواع زانو درد، یک هدف مشترک شکستن چرخه التهابی است. چرخه التهابی با آسیب شروع می شود. پس از آسیب، موادی که باعث التهاب می شوند به زانو حمله می کنند تا به بهبودی کمک کنند. با این حال، اگر آسیب و التهاب متعاقب آن برطرف نشود، التهاب می تواند به یک مسئله مزمن تبدیل شود که منجر به التهاب بیشتر و آسیب بیشتر شود. این چرخه التهاب منجر به درد مداوم یا پیشرونده زانو می شود. این چرخه را می توان با کنترل موادی که باعث التهاب می شوند و با محدود کردن آسیب بیشتر به بافت شکسته شد.

برخی از تکنیک های مراقبت خانگی رایج برای زانو درد که التهاب را کنترل می کند و به شکستن چرخه التهابی کمک می کند عبارتند از: محافظت، استراحت، یخ، فشرده سازی و بالا بردن ارتفاع.

از زانو در برابر ضربه های بیشتر محافظت کنید. استفاده از زانوبند طبی در هنگام انجام ورزش و فعالیت ها به محافظت از زانوها کمک می کند.

به زانو استراحت دهید. استراحت فشار مکرر وارد شده به زانو در اثر فعالیت را کاهش می دهد. استراحت هم به زانو زمان می دهد تا بهبود یابد و هم از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

استفاده از کمپرس یخ تورم را کاهش می دهد و می تواند برای آسیب های حاد و مزمن زانو استفاده شود و به تسکین زانودرد کمک می کند.
اکثر مقامات توصیه می کنند که 2 تا 3 بار در روز به مدت 20 تا 30 دقیقه هر بار یخ زدن زانو را انجام دهند.
از یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزیجات یخ زده که روی زانو قرار داده شده استفاده کنید.

زانو را با زانوبند یا بسته بندی فشرده کنید. فشرده سازی تورم را کاهش می دهد. در برخی از آسیب‌های زانو، می‌توان از فشرده‌سازی برای در یک راستا نگه داشتن کشکک و دست نخورده نگه داشتن مکانیک مفصل استفاده کرد.

زانو را بالا بیاورید. ارتفاع نیز به کاهش تورم کمک می کند. ارتفاع با گرانش کار می کند تا به مایعی که در غیر این صورت در زانو جمع می شود کمک کند تا به گردش خون مرکزی بازگردد. هنگامی که نشسته اید پای خود را بالا نگه دارید یا از یک تکیه گاه استفاده کنید که به طور طبیعی پاها را بالا می برد. زمانی که زانو – یا هر قسمت آسیب دیده دیگر بدن – بالاتر از سطح قلب باشد، ارتفاع بهتر عمل می کند.

داروهای مسکن بدون نسخه: مسکن های رایج مورد استفاده، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل یا موترین) و ناپروکسن (Aleve یا Naprosyn) نیز در درمان زانو درد نقش دارند.

این داروها به طور مستقیم درد را کنترل می کنند و در دوزهای بالاتر به عنوان عوامل ضد التهابی عمل می کنند و به شکستن چرخه التهابی کمک می کنند. با این حال، مانند همه داروها، این داروها نیز دارای عوارض جانبی هستند.

فیزیوتراپی زانو موثرترین روش درمان زانودرد است که در کلینیک فیزیوتراپی پویش در اهواز ارائه می شود، متخصصان ما با توجه به شرایط هر بیمار و نوع مشکل وی از موثرترین متدهای فیزیوتراپی برای کمک به بهبود مشکلات مراجعه کنندگان گرامی بهره می برند.

 

کلمات مرتبط :

زانودرد – درمان زانو درد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی زانو در اهواز – بهترین فیزیوتراپی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست