پارگی تاندون روتاتور کاف آسیب به یک یا چند تا از چهار تاندونی است که مفصل شانه را می پوشاند. این تاندون ها عضلات روتاتور کاف را به استخوان بازو (بازو)، استخوان شانه (کتف) و ترقوه متصل می کنند.

پاره شدن تاندون روتاتور کاف سالم به نیروی زیادی نیاز دارد. این ممکن است از یک ضربه مستقیم به تاندون یا کشش بیش از حد تاندون رخ دهد. پارگی تقریباً همیشه در روتاتور کاف‌هایی که ملتهب، زخم یا ساییده شده‌اند رخ می‌دهد. این نوع پارگی‌ها می‌توانند به آرامی در طول زمان و بدون هیچ آسیب شناخته‌شده‌ای ایجاد شوند. در افراد مسن کمتر فعال، حرکات ساده مانند بلند کردن یک جسم می تواند باعث پارگی شود.

روتاتور کاف به شما این امکان را می دهد که بازوهای خود را بلند کرده و به سمت بالا دراز کنید. هر ساله میلیون ها نفر به دلیل مشکل روتاتور کاف به پزشکان خود مراجعه می کنند. پارگی روتاتور کاف یکی از علل شایع درد و ناتوانی در میان بزرگسالان است.

2 علت اصلی برای پارگی روتاتور کاف وجود دارد: آسیب و دژنراسیون. آسیب به روتاتور کاف، مانند پارگی، ممکن است به طور ناگهانی هنگام افتادن روی دست دراز شده اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است در طول زمان به دلیل فعالیت های تکراری ایجاد شود. پارگی روتاتور کاف نیز ممکن است به دلیل افزایش سن و با تحلیل بافت ها اتفاق بیفتد.

علائم پارگی تاندون روتاتور کاف

موارد زیر شایع ترین علائم پارگی روتاتور کاف است. با این حال، ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کنید. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد مکرر شانه، به ویژه با فعالیت های خاص
  • دردی که شما را از خوابیدن به پهلوی آسیب دیده باز می دارد
  • هنگام حرکت بازو، صداهای ترک خوردگی به گوش می رسد
  • توانایی محدود برای حرکت بازو و شانه
  • ضعف، سفتی، و مشکل در بالا بردن یا چرخاندن بازو

علائم پارگی روتاتور کاف ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد به همین دلیل تشخیص دقیق آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

درمان پارگی تاندون روتاتور کاف

درمان پارگی روتاتور کاف بر روی تسکین درد و التهاب و بر حرکت، قدرت، انعطاف پذیری و عملکرد شانه به عقب متمرکز است. همچنین بر جلوگیری از آسیب بیشتر و از دست دادن قدرت و حرکت در شانه متمرکز شده است.

درمان پارگی تاندون بسته به محل پارگی و شدت آن متفاوت خواهد بود. همچنین به سن و سلامت کلی فرد بستگی دارد. درمان غیر جراحی ممکن است شامل استراحت، یخ، داروهای ضد التهابی و فیزیوتراپی باشد. پارگی کامل ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

فیزیوتراپی شانه موثرترین روش در درمان آسیب های شانه بخصوص آسیب روتاتور کاف است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پویش در اهواز ارائه می شود، تمرینات تقویتی و کششی بخش مهمی از برنامه درمان و توانبخشی پارگی تاندون روتاتور کاف است.

جراحی تعویض کامل شانه ممکن است یک گزینه برای بیماران مبتلا به دژنراسیون شانه و مشکلات ناتوان کننده شانه باشد. فیزیوتراپی پس از جراحی برای بازیابی قدرت و دامنه حرکتی شانه ضروری است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه در اهواز – فیزیوتراپی خوب در اهواز – بهترین مرکز فیزیوتراپی در اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست