کامپرشن تراپی (فشرده سازی متناوب پنوماتیک (IPC)) نوعی روش درمانی است که شامل آستین های بادی است که در اطراف پاها یا بازوها نصب می شود.

فشرده سازی برای کاهش تورم و بهبود گردش خون در پاها استفاده می شود که معمولاً پس از جراحی است. به طور معمول، حرکات پا، مانند راه رفتن، انقباض منظم و شل شدن ماهیچه های ساق پا را تحریک می کند تا به گردش خون از انتهای پایین تا قلب کمک کند. دوره های بی تحرکی، مانند بهبودی جراحی، از گردش خون به قلب جلوگیری می کند و می تواند منجر به لخته شدن خون شود.

این آستین ها به دستگاهی متصل است که به طور متناوب آستین ها را با هوا پر می کند تا در اطراف اندام های آسیب دیده فشار ایجاد کند و سپس آنها را تخلیه می کند.

بسیاری از دستگاه‌ های کامپرشن تراپی را می‌ توان طوری برنامه‌ ریزی کرد که مقادیر مختلفی فشار را به هر یک از محفظه‌ ها اعمال کنند تا به تخلیه مایع یا بهبود گردش خون در یک منطقه کمک کنند.

هنگامی که درمان شروع می شود، احساس می کنید که آستین فشاری در حالی که ناحیه مورد نظر را فشار می دهد، محکم می شود. در حالی که این فشار ممکن است عجیب و یا حتی کمی ناراحت کننده باشد، نباید دردناک باشد. اگر احساس ناراحتی کردید حتماً به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید تا بتوانند بر اساس آن شدت را تغییر دهند.

با ادامه درمان، مقدار و محل فشرده سازی معمولاً در نوسان است. همچنین ممکن است بسته به نحوه تغییر مایع در ناحیه، تغییراتی در شدت فشرده سازی احساس کنید.

پس از اتمام برنامه، آستین به طور کامل تخلیه می شود و می تواند از بدن شما خارج شود.

موارد کاربرد کامپرشن تراپی

کامپرشن تراپی برای هر بیمار مناسب نیست. گفته می شود، بسیاری از تشخیص های مختلف ممکن است از این روش فیزیوتراپی بهره مند شوند.
شرایطی که معمولاً با این دستگاه درمان می شوند عبارتند از:

  • لنف ادم: این تجمع لنف (نوعی مایع) در بافت نرم است که باعث تورم می شود که اغلب پس از درمان سرطان رخ می دهد. 
  • تورم پس از جراحی: IPC ممکن است در بیمارستان برای کمک به تشویق تخلیه مایع استفاده شود.
  • زخم وریدی یا اختلال در عملکرد وریدی: وضعیتی که در آن وریدهای ضعیف، اغلب در ساق پا، نمی توانند خون را به طور طبیعی به قلب بازگردانند. 
  • بارداری یا مشکلات گردش خون مرتبط با چاقی: کامپرشن تراپی برای مقابله با اختلالات گردش خون استفاده می شود.
  • پیشگیری از لخته شدن خون (ترومبوز ورید عمقی): دوره‌های طولانی بی‌ تحرکی (مانند پس از جراحی یا در حین بهبودی آسیب) می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و احتمال تجمع گلبول‌ های قرمز خون و تشکیل لخته را افزایش دهد. IPC برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می شود.

نکات پایانی

این دستگاه بیشتر در بیمارستان برای تحریک جریان خون و کاهش خطر لخته شدن خون در زمانی که فرد در هنگام بهبودی پس از جراحت یا جراحی فعالیت کمتری دارد، استفاده می شود. همچنین در فیزیوتراپی (PT) برای کمک به حمایت از پروتکل های درمانی خاص استفاده می شود.

 

کلمات مرتبط :

بهترین فیزیوتراپی اهواز – کامپرشن تراپی در اهواز – فیزیوتراپی زنان در اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست