بیوفیدبک تراپی در اهواز در مرکز فیزیوتراپی پویش در اهواز در کنار سایر مدالیته های پیشرفته فیزیوتراپی برای کمک به درمان مشکلات کف لگن ارائه می شود.

بیوفیدبک یک روش فوق العاده در فیزیوتراپی است. تکنیک ذهن – بدن، بیوفیدبک برای آموزش افراد برای بهبود سلامت خود با استفاده و تفسیر سیگنال‌ های بدن استفاده می‌شود.

بیوفیدبک تراپی راهی را برای بیماران فراهم می کند تا کنترل فرآیندهای فیزیکی خاصی را که معمولاً از سیستم عصبی خودمختار به صورت خودکار در نظر گرفته می شوند، به دست آورند. این اطلاعات زمانی که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد کاربردهای درمانی دارد زیرا به بیماران کمک می کند تا حرکت و عملکرد روزانه خود را به دست آورند.

عملکرد بیوفیدبک تراپی

بیوفیدبک (یا بازخورد بیولوژیکی) از ابزاری برای نظارت بر پاسخ‌ های بدن مانند تنش عضلانی یا دمای پوست استفاده می‌کند، زیرا فرد سعی می‌کند پاسخ خود به محرک‌ ها را اصلاح کند. برای مثال، مانیتور ممکن است با صدایی بازخورد بدهد که اگر ماهیچه‌ های صورت سفت شوند، بیشتر می‌ شود و اگر ماهیچه‌ها شل می‌شوند، پایین می‌آیند. مثال دیگر، نظارت بر افزایش یا کاهش دمای دست (یا پا) بیمار، مانند هنگام درمان بیماران مبتلا به بیماری رینود است.

افزایش تنش عضلانی و تغییر دمای بدن دو پاسخ اصلی بدن به استرس و فشار هستند، پاسخ بدن “جنگ یا فرار”. با ارائه اطلاعات فوری و مستمر به بیماران در مورد این فرآیندهای غیرارادی و ناخودآگاه در بدن با استفاده از بیوفیدبک، آنها می توانند واکنش بدن خود را در برابر استرس مشاهده کرده و تلاش کنند. پس از اینکه بیمار از بیوفیدبک تراپی برای توسعه توانایی خود در تشخیص و کاهش تنش در بدن خود با فیزیوتراپی استفاده کرد، بیمار می‌ تواند این مهارت‌ ها را در زمانی که تحت استرس در زندگی روزمره خود قرار دارد به کار گیرد.

کاربردهای بیوفیدبک در فیزیوتراپی

  • میگرن: بیوفیدبک نشان داده است که دفعات و شدت میگرن را 45 تا 60 درصد کاهش می دهد. هنگامی که با یک داروی مسکن ترکیب می شود، اثربخشی بیوفیدبک تا 70 درصد افزایش می یابد.
  • اختلال عملکرد لگن: بیوفیدبک در فیزیوتراپی کف لگن از الکترودهایی استفاده می‌کند که روی بدن (در ناحیه پرینه و یا ناحیه اطراف مقعد) قرار می‌گیرند تا میزان تنش یا شل شدن عضلات کف لگن را حس کنند و نتایج را روی رایانه یا دستگاه دیگری نمایش دهند. این نشانه‌ها می‌توانند به بیمار کمک کنند تا آن عضلات را آرام کند.
  • فلج: بیوفیدبک تراپی می تواند برای کمک به بیماران سکته مغزی در بازیابی حرکت در عضلات فلج استفاده شود. در یک مطالعه منتشر شده در مجله مهندسی عصبی و توانبخشی، بیوفیدبک نتایج تمرین راه رفتن بیمار را بهبود بخشید و به دستیابی به سرعت طبیعی، گام برداشتن و افزایش قدرت مچ پا کمک کرد.
  • درد مزمن: پاسخ‌ های استرس و اضطراب اغلب درد مزمن را تشدید یا ایجاد می‌کنند. البته درد منجر به اضطراب بیشتر می شود که سپس درد بیشتری ایجاد می کند. با یادگیری آرامش، بیماران یاد می‌گیرند که پاسخ استرس ناشی از اضطراب را محدود کنند یا از آن اجتناب کنند و توانایی آن را برای ایجاد درد در بدن محدود کنند.
  • بیماری رینود: یک سندرم سیستم گردش خون که باعث انقباض عروق خونی می شود، بیوفیدبک در درمان بیماری رینود بسیار موثر است. تحقیقات انجمن فیزیولوژی روانی کاربردی و بیوفیدبک نشان می‌دهد که بیوفیدبک حرارتی در درمان بیماری رینود اولیه مؤثر است، به طوری که 80 تا 90 درصد بیماران بهبود گردش خون و کاهش فراوانی علائم مانند بی‌حسی، ضربان و تورم را گزارش کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست