فتق دیسک گردن

یک دیسک بین مهره ای در بین مهره قرار می گیرد و به عنوان بالشتک عمل می کند و به ما اجازه می دهد تا گردن خود را به صورت طبیعی حرکت دهیم. با این حال دیسک دچار پارگی می شود و سپس معمولاً مرکز نرم (هسته پالپوس) به بیرون نشت می کند و باعث فشار بر روی اعصابی می شود که عصب دهی بازوها و اندام فوقانی را تامین می کنند.

هنگامی که پوشش بیرونی که دیسک را احاطه کرده پاره می شود، مرکز نرم می تواند از طریق دهانه به بیرون فشرده شود و یک فتق دیسک ایجاد کند.

گردن درد و علائم ناشی از فتق دیسک گردن مشکلات رایج بسیاری از بزرگسالان است. گردن از بسیاری از ساختارهای آناتومیک مختلف از جمله ماهیچه ها، استخوان ها، رباط ها و مفاصل تشکیل شده است. هر یک از این ساختارها دارای پایانه های عصبی هستند که می توانند مشکلات دردناک را ایجاد کنند.

علائم فتق دیسک گردن

بیماران اغلب از درد در ناحیه گردن با تشعشع به بازوها و سوزن سوزن شدن در دست ها شکایت دارند. اگر فشار روی نخاع باشد، می تواند باعث ضعف در بازوها نیز شود. همچنین ممکن است بیمار به دلیل عدم هماهنگی در راه رفتن دچار مشکل شود.

درد در بازوها و همچنین گردن معمولا اولین علامتی است که ریشه های عصبی شما به دلیل مشکلی در گردن شما تحریک شده است.

علائمی مانند بی حسی، سوزن سوزن شدن و به خصوص ضعف در عضلات بازوها، علائم هشدار دهنده ای هستند که نشان می دهد مشکل شما ممکن است جدی تر باشد. ضعف در بازوها نشانه قطعی این است که باید در مورد گردن درد خود به پزشک مراجعه کنید.

دلایل و عوامل خطر عبارتند از :

با افزایش سن، دیسک های ستون فقرات ما می توانند انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهند. رباط های اطراف دیسک ها شکننده می شوند و راحت تر پاره می شوند. هنگامی که فتق دیسک رخ می دهد، می تواند به اعصاب نخاعی مجاور (رادیکولوپاتی) یا طناب نخاعی (میلوپاتی) فشار وارد کند و علائم دردناکی ایجاد کند.

روند افزایش سن و ساییدگی ستون فقرات می تواند باعث فتق دیسک در گردن شود. فتق دیسک همچنین می تواند در اثر فعالیت های تکراری یا آسیب به ستون فقرات ایجاد شود.

روشهای درمان

اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به افتادگی دیسک گردن با درمان محافظه کارانه که اصلاح سبک زندگی، فیزیوتراپی و مسکن است، بهبود می یابند.

فیزیوتراپی موثرترین روش در کنترل علائم فتق دیسک گردن است که متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پویش در اهواز ارائه می دهند. درمانگران ما ابتدا اقدام به معاینه دقیق بیمار و بررسی شرایط و علائم ایجاد شده برای وی کرده و پس از آن از موثرترین متدها و مداالیته های فیزیوتراپی برای کمک به بیماران بهره می برند.

تکنیک های درمان دستی ، سوزن خشک ، تمرینات ورزشی و مدالیته های ضددرد مانند الکتروتراپی و لیزرتراپی با توجه به تشخیص فیزیوتراپیست در برنامه درمانی بیمار در نظر گرفته می شوند.

اگر بیماران ضعف در بازوها و پاها داشته باشند یا درد پیشرونده ای داشته باشند که کنترل آن دشوار است، گاهی اوقات به جراحی نیاز است.

این عمل معمولاً از طریق یک برش 3 تا 4 سانتی‌ متری انجام می‌شود و شامل بریدن هیچ ماهیچه‌ای نیست، بلکه فقط مسیر بین عضلات را تا جلوی ستون فقرات پیدا می‌کند. این روش خیلی آسیب زا نیست و اکثر بیمارانی که آن را انجام می دهند همان روز یا روز بعد به خانه می روند. تسکین درد معمولاً فوری است. 

در صورت نیاز به جراحی نیز فیزیوتراپی پس از جراحی برای بهبودی سریع تر ضروری است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست